Czy to koniec leczenia kanałowego?

Co jeśli uszkodzone zęby mogłyby się same wyleczyć? Nowy projekt z Uniwersytetu w Nottingham odkrył komórki macierzyste pobudzające wypełnienia do odbudowy.
Dentyści leczą corocznie setki milionów ubytków, wywierając próchnicowo zmienione tkanki i zakładając wypełnienia.
Od 10 do 15 procent tych wypełnień nie działa, mówi Adam Celiz, badacz biomateriałów  z University of Nottingham. Prowadzi to do milionów zainfekowanych kanałów korzeniowych, w których trzeba usunąć miazgę zębów, miękką tkankę w środku zęba, która zawiera naczynia krwionośne, nerwy i tkanki łączne. Leczenie kanałowe może osłabić ząb, który może ostatecznie zostać usunięty.
Celiz i jego współpracownicy opracowali nowy rodzaj wypełnienia wykonanego z syntetycznego biomateriału, który może pobudzać wzrost komórek macierzystych w miazdze zęba. Tak jak zwykłe wypełnienia, biomateriał zakłada się do zęba i utwardza ​​się światłem UV.


W badaniach in vitro wypełnienia stymulowały proliferację i różnicowanie komórek macierzystych do zębiny, tkanki kostnej, która stanowi większość zęba pod białym szkliwem. Naukowcy uważają, że jeśli są wykorzystywane w uszkodzonym zębie, to komórki macierzyste mogą naprawić ten rodzaj uszkodzenia, które często pochodzi z aplikacji wypełnienia. W istocie wypełnienie biomateriałem umożliwiłoby wyleczenie się zęba samoistnie.
W przyszłości Celiz mówi, że wszystkie wypełnienia mogą być wykonane z takiego materiału regeneracyjnego, by uszkodzone zęby mogły się wyleczyć samodzielnie, obniżając stopień uszkodzenia wypełnień, a nawet eliminując potrzebę większości leczeń endodontycznych. U stomatolog Słupsk leczenie kanałowe wykonywane jest przy użyciu najlepszych materiałów w klinice

Zespół zajął drugie miejsce w kategorii biomateriałów w konkursie Royal Society of Chemistry’s Emerging Technologies w tym roku.

Reklamy